KEMET C1812C221MGRACTU
C1812C221MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C221MGRACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C221MGRACTU.pdf
Availability of C1812C221MGRACTU
QUANTITY
C1812C221MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C221MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C221MGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C221MGRACTU
Related LinksC1812C22, C1812C221MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C221MGRACTU Details Description
Related parts for C1812C221MGRACTU
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 500A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf