KEMET C1812C226M4R2CTU
C1812C226M4R2CTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C226M4R2CTU
Brief Description
CAP CER 22UF 16V X7R SMD
Datasheet Download
C1812C226M4R2CTU.pdf
Availability of C1812C226M4R2CTU
QUANTITY
C1812C226M4R2CTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C226M4R2CTU
Internal Part NumberEIS-C1812C226M4R2CTU
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C226M4R2CTU
Related LinksC1812C22, C1812C226M4R2CTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C226M4R2CTU Details Description
Related parts for C1812C226M4R2CTU
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf