KEMET C1812C301GZGACTU
C1812C301GZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C301GZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C301GZGACTU.pdf
Availability of C1812C301GZGACTU
QUANTITY
C1812C301GZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C301GZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C301GZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C301GZGACTU
Related LinksC1812C30, C1812C301GZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C301GZGACTU Details Description
Related parts for C1812C301GZGACTU
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 32POS PC MNT datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW SPEED UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN 9POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.2V 24V -12.8V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf