KEMET C1812C332J1GALTU
C1812C332J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C332J1GALTU
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C332J1GALTU.pdf
Availability of C1812C332J1GALTU
QUANTITY
C1812C332J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C332J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C1812C332J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)