KEMET C1812C334KARACTU
C1812C334KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C334KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C334KARACTU.pdf
Availability of C1812C334KARACTU
QUANTITY
C1812C334KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C334KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C334KARACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C334KARACTU
Related LinksC1812C33, C1812C334KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C334KARACTU Details Description
Related parts for C1812C334KARACTU
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 230MA 2.5 OHM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IGBT 3000V 22A 100W I4-PAK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
FEP WIRE 26AWG YL 500' datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
8200UF 25V 22X35 datasheet.pdf