KEMET C1812C361JZGACTU
C1812C361JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C361JZGACTU
Brief Description
CAP CER 360PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C361JZGACTU.pdf
Availability of C1812C361JZGACTU
QUANTITY
C1812C361JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C361JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C361JZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C361JZGACTU
Related LinksC1812C36, C1812C361JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C361JZGACTU Details Description
Related parts for C1812C361JZGACTU
IC BI-DIR SHIFT REGISTER 16SO datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 32mA Backlight VBGA063W050 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5.00MM GRN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
PNEUM VALVE SOLENOID datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf