KEMET C1812C390JDGACTU
C1812C390JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C390JDGACTU
Brief Description
CAP CER 39PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C390JDGACTU.pdf
Availability of C1812C390JDGACTU
QUANTITY
C1812C390JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C390JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C390JDGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C390JDGACTU
Related LinksC1812C39, C1812C390JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C390JDGACTU Details Description
Related parts for C1812C390JDGACTU
TVS DIODE 85VWM 137VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20CDIP datasheet.pdf
IC UART 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 115 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf