KEMET C1812C391MZGACTU
C1812C391MZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C391MZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C391MZGACTU.pdf
Availability of C1812C391MZGACTU
QUANTITY
C1812C391MZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C391MZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C391MZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C391MZGACTU
Related LinksC1812C39, C1812C391MZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C391MZGACTU Details Description
Related parts for C1812C391MZGACTU
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16SOIC datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
COMPACT HOUSING SIZE GLASS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf