KEMET C1812C391MZGACTU
C1812C391MZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C391MZGACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C391MZGACTU.pdf
Availability of C1812C391MZGACTU
QUANTITY
C1812C391MZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C391MZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C391MZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C391MZGACTU
Related LinksC1812C39, C1812C391MZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C391MZGACTU Details Description
Related parts for C1812C391MZGACTU
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 30W datasheet.pdf
CONN SPAD 14-16 AWG #8 BLU PIDG datasheet.pdf
BUSHING 0.945" NYLON BLACK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.4A SOT-26 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf