KEMET C1812C471KZGACTU
C1812C471KZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C471KZGACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C471KZGACTU.pdf
Availability of C1812C471KZGACTU
QUANTITY
C1812C471KZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C471KZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C471KZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C471KZGACTU
Related LinksC1812C47, C1812C471KZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C471KZGACTU Details Description
Related parts for C1812C471KZGACTU
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY R/A 20POS TIN datasheet.pdf
MID PROFILE 2 LEVEL 5.08 6POS datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 68MA 81.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.40" 1DIG CA RED datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 20KV SCREW datasheet.pdf