KEMET C1812C472G5GACTU
C1812C472G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C472G5GACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C472G5GACTU.pdf
Availability of C1812C472G5GACTU
QUANTITY
C1812C472G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C472G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C472G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C472G5GACTU
Related LinksC1812C47, C1812C472G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C472G5GACTU Details Description
Related parts for C1812C472G5GACTU
TCO 250VAC 10A 66C(151F) AXIAL datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 5/32" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1600VDC datasheet.pdf