KEMET C1812C472J1GACTU
C1812C472J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C472J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C472J1GACTU.pdf
Availability of C1812C472J1GACTU
QUANTITY
C1812C472J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C472J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C472J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C472J1GACTU
Related LinksC1812C47, C1812C472J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C472J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C472J1GACTU
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR14B/AE14G/ASR14B datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf