KEMET C1812C474J1RACTU
C1812C474J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C474J1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C474J1RACTU.pdf
Availability of C1812C474J1RACTU
QUANTITY
C1812C474J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C474J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C474J1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C474J1RACTU
Related LinksC1812C47, C1812C474J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C474J1RACTU Details Description
Related parts for C1812C474J1RACTU
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 400MA 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
DSUB 9 M NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4767-F datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf