KEMET C1812C562J1GALTU
C1812C562J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C562J1GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C562J1GALTU.pdf
Availability of C1812C562J1GALTU
QUANTITY
C1812C562J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C562J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C1812C562J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C562J1GALTU
Related LinksC1812C56, C1812C562J1GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C562J1GALTU Details Description
Related parts for C1812C562J1GALTU
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 10-30VDC 15MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 24VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
COLDING KEY datasheet.pdf
37P BLACK PLASTIC HOOD TOP & SID datasheet.pdf
MICRO 21 M 3" YEL JACKS datasheet.pdf