KEMET C1812C562J1GALTU
C1812C562J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C562J1GALTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C562J1GALTU.pdf
Availability of C1812C562J1GALTU
QUANTITY
C1812C562J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C562J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C1812C562J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C562J1GALTU
Related LinksC1812C56, C1812C562J1GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C562J1GALTU Details Description
Related parts for C1812C562J1GALTU
RES 42.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.18A 217 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 18POS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 1.200" datasheet.pdf