KEMET C1812C562J5GALTU
C1812C562J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C562J5GALTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C562J5GALTU.pdf
Availability of C1812C562J5GALTU
QUANTITY
C1812C562J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C562J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C1812C562J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C562J5GALTU
Related LinksC1812C56, C1812C562J5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C562J5GALTU Details Description
Related parts for C1812C562J5GALTU
MOSFET N-CH 500V 32A TO-268 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
BRASS M18, 0.3M DIFF,AX,PNP,PW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
381 TB SOCKET VER SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf