KEMET C1812C564M5RACTU
C1812C564M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C564M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C564M5RACTU.pdf
Availability of C1812C564M5RACTU
QUANTITY
C1812C564M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C564M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C564M5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C564M5RACTU
Related LinksC1812C56, C1812C564M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C564M5RACTU Details Description
Related parts for C1812C564M5RACTU
RELAY SSR SPST 20A@280VAC PHASE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SNAP-IN DUPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.7A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH SCREW 2PL datasheet.pdf
GTC PLATNM INPUT ANALOG OUTPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SITE LIC CONVOLUTINL DECOD UMTS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf