KEMET C1812C564M5RACTU
C1812C564M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C564M5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C564M5RACTU.pdf
Availability of C1812C564M5RACTU
QUANTITY
C1812C564M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C564M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C564M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C564M5RACTU
Related LinksC1812C56, C1812C564M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C564M5RACTU Details Description
Related parts for C1812C564M5RACTU
IC MONITOR SUPPLY QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN JACK 20POS MALE SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
OSC VCOCXO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 1.25MM PCB datasheet.pdf