KEMET C1812C821KFRACTU
C1812C821KFRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C821KFRACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C821KFRACTU.pdf
Availability of C1812C821KFRACTU
QUANTITY
C1812C821KFRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C821KFRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C821KFRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C821KFRACTU
Related LinksC1812C82, C1812C821KFRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C821KFRACTU Details Description
Related parts for C1812C821KFRACTU
IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BGTIK HDR STR SNGL 2P3S SA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM3560 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf