KEMET C1812C822J1GACTU
C1812C822J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C822J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C822J1GACTU.pdf
Availability of C1812C822J1GACTU
QUANTITY
C1812C822J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C822J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C822J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C822J1GACTU
Related LinksC1812C82, C1812C822J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C822J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C822J1GACTU
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 180MA 8.65 OHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPE A 13POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
FUSE MICRO III BLADE 3 LEG 10 AM datasheet.pdf
33000UF 35V 40X50 datasheet.pdf