KEMET C1812F474K3RACTU
C1812F474K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812F474K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
C1812F474K3RACTU.pdf
Availability of C1812F474K3RACTU
QUANTITY
C1812F474K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812F474K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812F474K3RACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812F474K3RACTU
Related LinksC1812F47, C1812F474K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812F474K3RACTU Details Description
Related parts for C1812F474K3RACTU
CONN HEADER 42POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CIR MALE RTANG 7POS CBL MNT datasheet.pdf
ANCHOR CLIP FOR 20C318 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W 24VIN 5.1VOUT DIP datasheet.pdf
RAIL,FIXED,F/T LIGHT WEIGHT datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DC TO USB POWER ADAPTER-2100 MAH datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf