KEMET C1812S224K5RACTU
C1812S224K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812S224K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812S224K5RACTU.pdf
Availability of C1812S224K5RACTU
QUANTITY
C1812S224K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812S224K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812S224K5RACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812S224K5RACTU
Related LinksC1812S22, C1812S224K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812S224K5RACTU Details Description
Related parts for C1812S224K5RACTU
THERMISTOR NTC PROBE 10K OHM 20% datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
POT 47 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf