KEMET C1812W154KBRACTU
C1812W154KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812W154KBRACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1812
Datasheet Download
C1812W154KBRACTU.pdf
Availability of C1812W154KBRACTU
QUANTITY
C1812W154KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812W154KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812W154KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812W154KBRACTU
Related LinksC1812W15, C1812W154KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812W154KBRACTU Details Description
Related parts for C1812W154KBRACTU
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 6SMD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SNAP PLUG RECEPT. INSULKRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.5V 10SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 7.8A PWDI3333-8 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN M8 MALE 5POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf