KEMET C1812X104K5RACTU
C1812X104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812X104K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812X104K5RACTU.pdf
Availability of C1812X104K5RACTU
QUANTITY
C1812X104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812X104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812X104K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812X104K5RACTU
Related LinksC1812X10, C1812X104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812X104K5RACTU Details Description
Related parts for C1812X104K5RACTU
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 171A TO-247AC datasheet.pdf
CONN D-SUB BACKSHELL SIZE 2 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30 SAU 64CK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf