KEMET C1812X224K1RACTU
C1812X224K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812X224K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C1812X224K1RACTU.pdf
Availability of C1812X224K1RACTU
QUANTITY
C1812X224K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812X224K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812X224K1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812X224K1RACTU
Related LinksC1812X22, C1812X224K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812X224K1RACTU Details Description
Related parts for C1812X224K1RACTU
CONN CHAMP 24 POS PLUG SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 54POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #M3.5 datasheet.pdf
750 TB SPR PLUG W/LATCH datasheet.pdf
FUSE 25.8KV 15A E RATED SQ D datasheet.pdf