KEMET C1825C102FZGACTU
C1825C102FZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C102FZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
C1825C102FZGACTU.pdf
Availability of C1825C102FZGACTU
QUANTITY
C1825C102FZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C102FZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C102FZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C102FZGACTU
Related LinksC1825C10, C1825C102FZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C102FZGACTU Details Description
Related parts for C1825C102FZGACTU
CONN HEADER 50POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-STD RJ45 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf