KEMET C1825C102KZRACTU
C1825C102KZRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C102KZRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C102KZRACTU.pdf
Availability of C1825C102KZRACTU
QUANTITY
C1825C102KZRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C102KZRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C102KZRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C102KZRACTU
Related LinksC1825C10, C1825C102KZRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C102KZRACTU Details Description
Related parts for C1825C102KZRACTU
CONN HEADER 9POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 1.8V 5TSOP datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
PWR SUPP PROGRAMABLE DC 100V/14A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22 AWG SLVR datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 305M datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS SMT 5MM datasheet.pdf