KEMET C1825C103KFRACTU
C1825C103KFRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C103KFRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C103KFRACTU.pdf
Availability of C1825C103KFRACTU
QUANTITY
C1825C103KFRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C103KFRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C103KFRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C103KFRACTU
Related LinksC1825C10, C1825C103KFRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C103KFRACTU Details Description
Related parts for C1825C103KFRACTU
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 600PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
LED 5MM RED DIFF REFL PANEL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
AFI STRAIGHT PCB PLUG, 75 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf