KEMET C1825C104KDRACTU
C1825C104KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C104KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C104KDRACTU.pdf
Availability of C1825C104KDRACTU
QUANTITY
C1825C104KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C104KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C104KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C104KDRACTU
Related LinksC1825C10, C1825C104KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C104KDRACTU Details Description
Related parts for C1825C104KDRACTU
HEATSINK TO-220 2.5W BLK W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 400W datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf