KEMET C1825C153G5GACTU
C1825C153G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C153G5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 1825
Datasheet Download
C1825C153G5GACTU.pdf
Availability of C1825C153G5GACTU
QUANTITY
C1825C153G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C153G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C153G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C153G5GACTU
Related LinksC1825C15, C1825C153G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C153G5GACTU Details Description
Related parts for C1825C153G5GACTU
RES SMD 931 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TACT ROUND BLUE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf