KEMET C1825C155J5RACTU
C1825C155J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C155J5RACTU
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C155J5RACTU.pdf
Availability of C1825C155J5RACTU
QUANTITY
C1825C155J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C155J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C155J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C155J5RACTU
Related LinksC1825C15, C1825C155J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C155J5RACTU Details Description
Related parts for C1825C155J5RACTU
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
LED COOL WHITE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
FANSINK 60X19MM 12VDC datasheet.pdf