KEMET C1825C183F5GACTU
C1825C183F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C183F5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1825
Datasheet Download
C1825C183F5GACTU.pdf
Availability of C1825C183F5GACTU
QUANTITY
C1825C183F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C183F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C183F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C183F5GACTU
Related LinksC1825C18, C1825C183F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C183F5GACTU Details Description
Related parts for C1825C183F5GACTU
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 6.1A PPAK SO-8 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A datasheet.pdf
5.08MM KK HDR VT RPIN 5SN 6CKT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A .250 QC datasheet.pdf
COMM MICRO-D 9 POS/D-SUB 9 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf