KEMET C1825C223KCRACTU
C1825C223KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C223KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C223KCRACTU.pdf
Availability of C1825C223KCRACTU
QUANTITY
C1825C223KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C223KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C223KCRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C223KCRACTU
Related LinksC1825C22, C1825C223KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C223KCRACTU Details Description
Related parts for C1825C223KCRACTU
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS 2MM R/A PCB datasheet.pdf
DMM TRMS W/CAPACITANCE/FREQUENCY datasheet.pdf
CONN 2MM HM RCPT 110POS R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 7POS datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf