KEMET C1825C224K2RACTU
C1825C224K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C224K2RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C224K2RACTU.pdf
Availability of C1825C224K2RACTU
QUANTITY
C1825C224K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C224K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C224K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C224K2RACTU
Related LinksC1825C22, C1825C224K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C224K2RACTU Details Description
Related parts for C1825C224K2RACTU
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE RK-5 20 A 600 AC/DC datasheet.pdf