KEMET C1825C224M2RACTU
C1825C224M2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C224M2RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C224M2RACTU.pdf
Availability of C1825C224M2RACTU
QUANTITY
C1825C224M2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C224M2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C224M2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C224M2RACTU
Related LinksC1825C22, C1825C224M2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C224M2RACTU Details Description
Related parts for C1825C224M2RACTU
IC CLK BUFFER 8:8 80MHZ 32PLCC datasheet.pdf