KEMET C1825C472KDRACTU
C1825C472KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C472KDRACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C472KDRACTU.pdf
Availability of C1825C472KDRACTU
QUANTITY
C1825C472KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C472KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C472KDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C472KDRACTU
Related LinksC1825C47, C1825C472KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C472KDRACTU Details Description
Related parts for C1825C472KDRACTU
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ZIF LEVER 150DL POS 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS VERT .200 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HSG FOR 6.3 F TERM 2 CKT NAT datasheet.pdf
CONN SOCKET 34PIN GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
SILICON 12V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf