KEMET C1825C474J1RACTU
C1825C474J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C474J1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C474J1RACTU.pdf
Availability of C1825C474J1RACTU
QUANTITY
C1825C474J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C474J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C474J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C474J1RACTU
Related LinksC1825C47, C1825C474J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C474J1RACTU Details Description
Related parts for C1825C474J1RACTU
PANEL GASKET 12 KEY UNDER PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SLIT MASK 5X1MM FOR RX SERIES datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PNL MNT 12V YELLOW 8MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 9SRT datasheet.pdf