KEMET C1825C474K5RALTU
C1825C474K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C474K5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C474K5RALTU.pdf
Availability of C1825C474K5RALTU
QUANTITY
C1825C474K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C474K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1825C474K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C474K5RALTU
Related LinksC1825C47, C1825C474K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C474K5RALTU Details Description
Related parts for C1825C474K5RALTU
FIXED IND 22UH 1.28A 50 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 590MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 220POS 0.5MM DUAL SMT datasheet.pdf