KEMET C1825C474KARACTU
C1825C474KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C474KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C474KARACTU.pdf
Availability of C1825C474KARACTU
QUANTITY
C1825C474KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C474KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C474KARACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C474KARACTU
Related LinksC1825C47, C1825C474KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C474KARACTU Details Description
Related parts for C1825C474KARACTU
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 3MM GAP TINT GRN RA HOUSING datasheet.pdf
LEVER FIXED FRONT NYLON ROLLER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM CODING M RAL1024 OCHE datasheet.pdf
19 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf