KEMET C1825C564J1RACTU
C1825C564J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C564J1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C564J1RACTU.pdf
Availability of C1825C564J1RACTU
QUANTITY
C1825C564J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C564J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C564J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C564J1RACTU
Related LinksC1825C56, C1825C564J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C564J1RACTU Details Description
Related parts for C1825C564J1RACTU
TRANS NPN 20V 0.05A SOT-346 datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 533MHZ 24QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 46A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf