KEMET C1825C684KARACTU
C1825C684KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C684KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C684KARACTU.pdf
Availability of C1825C684KARACTU
QUANTITY
C1825C684KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C684KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C684KARACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C684KARACTU
Related LinksC1825C68, C1825C684KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C684KARACTU Details Description
Related parts for C1825C684KARACTU
TXRX SINGLE MODE 155MBD 1X9 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ALUM EXTRUSION HEAT SINK BLACK . datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V DPAK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf