KEMET C1825C751JZGACTU
C1825C751JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C751JZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
C1825C751JZGACTU.pdf
Availability of C1825C751JZGACTU
QUANTITY
C1825C751JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C751JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C751JZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C751JZGACTU
Related LinksC1825C75, C1825C751JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C751JZGACTU Details Description
Related parts for C1825C751JZGACTU
NOISE SUPP CAP ARRAY 1206 100PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 80 CONTA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 3.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf