KEMET C1825X105KARACTU
C1825X105KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825X105KARACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R 1825
Datasheet Download
C1825X105KARACTU.pdf
Availability of C1825X105KARACTU
QUANTITY
C1825X105KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825X105KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1825X105KARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825X105KARACTU
Related LinksC1825X10, C1825X105KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825X105KARACTU Details Description
Related parts for C1825X105KARACTU
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE CROSSOVER CAT6 GRAY 10' datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 8W 30V NI-400 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf