Omron Automation & Safety C200HW-PA209R
C200HW-PA209R picture photo
Mfg. Part Number
C200HW-PA209R
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
POWER SUP MOD 100-120/200-240VAC
Datasheet Download
C200HW-PA209R.pdf
Availability of C200HW-PA209R
QUANTITY
C200HW-PA209R Order Process
Ship out your order
Specifications of C200HW-PA209R
Internal Part NumberEIS-C200HW-PA209R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesC200HW
TypePower Supply Module
For Use With/Related ProductsC200H Series
Number of Inputs and Type-
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply100 ~ 120VAC, 200 ~ 240VAC
Mounting TypeBackplane
Termination StyleScrew Terminal
FeaturesOutput Capacity (5VDC, 9A, 45W)
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress ProtectionIP30 (Case)
ApprovalsCE, Lloyd
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C200HW-PA209R
Related LinksC200HW, C200HW-PA209R Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
C200HW-PA209R Details Description
Related parts for C200HW-PA209R
IDC CABLE - MSC30K/MC34M/MSC30K datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC POT NV TRIPLE 128POS 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO214AC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
GT 14C 12#8 2#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
3.3 V Supply, Voltage Output Temperature Sensor with Signal Conditioning IC datasheet.pdf