TDK Corporation C2012C0G1H151J
C2012C0G1H151J picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G1H151J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G1H151J.pdf
Availability of C2012C0G1H151J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012C0G1H151J Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G1H151J
Internal Part NumberEIS-C2012C0G1H151J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012C0G1H151J
Related LinksC2012C0, C2012C0G1H151J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012C0G1H151J Details Description
Related parts for C2012C0G1H151J
CONN HOUSING 34PS .100 SGL datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf