TDK Corporation C2012C0G1H152K060AA
C2012C0G1H152K060AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G1H152K060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G1H152K060AA.pdf
Availability of C2012C0G1H152K060AA
QUANTITY
C2012C0G1H152K060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G1H152K060AA
Internal Part NumberEIS-C2012C0G1H152K060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)