TDK Corporation C2012C0G1H472J/0.85
C2012C0G1H472J/0.85 picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G1H472J/0.85
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G1H472J/0.85.pdf
Availability of C2012C0G1H472J/0.85
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012C0G1H472J/0.85 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G1H472J/0.85
Internal Part NumberEIS-C2012C0G1H472J/0.85
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012C0G1H472J/0.85
Related LinksC2012C0G1, C2012C0G1H472J/0.85 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012C0G1H472J/0.85 Details Description
Related parts for C2012C0G1H472J/0.85
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf