TDK Corporation C2012CH2E122J085AA
C2012CH2E122J085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012CH2E122J085AA
Brief Description
CAP CER 1200PF 250V CH 0805
Datasheet Download
C2012CH2E122J085AA.pdf
Availability of C2012CH2E122J085AA
QUANTITY
C2012CH2E122J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012CH2E122J085AA
Internal Part NumberEIS-C2012CH2E122J085AA
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012CH2E122J085AA
Related LinksC2012CH2E, C2012CH2E122J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012CH2E122J085AA Details Description
Related parts for C2012CH2E122J085AA
RES 3.6 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC .5A 3.3V OUT SIP VERT datasheet.pdf
ANT DISGUISE CELL 450-470MHZ BK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123 datasheet.pdf