TDK Corporation C2012JB0J336M125AC
C2012JB0J336M125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB0J336M125AC
Brief Description
CAP CER 33UF 6.3V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB0J336M125AC.pdf
Availability of C2012JB0J336M125AC
QUANTITY
C2012JB0J336M125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB0J336M125AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB0J336M125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB0J336M125AC
Related LinksC2012JB0J, C2012JB0J336M125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB0J336M125AC Details Description
Related parts for C2012JB0J336M125AC
IC MCU 8BIT 768B EPROM 18CDIP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADCMP566BPZ datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 240VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 835 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf