TDK Corporation C2012JB0J475K085AB
C2012JB0J475K085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB0J475K085AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB0J475K085AB.pdf
Availability of C2012JB0J475K085AB
QUANTITY
C2012JB0J475K085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB0J475K085AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB0J475K085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB0J475K085AB
Related LinksC2012JB0J, C2012JB0J475K085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB0J475K085AB Details Description
Related parts for C2012JB0J475K085AB
IC GATE XOR/XNOR 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 25NS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 5A 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf